• Enerji Fuarı ve Kongresi
  • 21-24 Kasım 2024
Kalan Süre

Haberler

Dünyada temiz enerjinin gücü artıyor

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansının (İRENA) "Yenilenebilir Kapasitesi 2020 İstatistikleri" raporuna göre, doğru politikaların uygulanmasıyla dünya genelinde güneş ve rüzgar teknolojilerinin maliyeti düştü.
 
 
Böylece geçen yıl yenilenebilir enerjide kurulu kapasite 176 gigavat artarak 2 bin 537 gigavat oldu. İlave kurulu gücün yaklaşık yüzde 90'ını rüzgâr ve güneş yatırımları oluşturdu. Güneş enerjisinde 98 gigavat, rüzgâr enerjisinde ise 60 gigavat ilave yatırım devreye alındı. Ayrıca, hidroelektrik, biyoenerji, jeotermalde ise sırasıyla, 12 gigavat, 6 gigavat ve 0,7 gigavat ilave kapasite artışı gerçekleşti. 
 
"Yenilenebilir Kapasitesi 2020 İstatistikleri" raporunda görüşlerine yer verilen İRENA Başkanı Francesco La Camera, gelecekte temiz enerjinin maliyetlerinin daha da düşeceğini belirterek, "Ekonomik istikrarı sağlamaya yardımcı yenilenebilir enerji kaynakları sürdürülebilir büyümeyi etkiliyor. İklim değişikliği ve küresel ısınma konusuna da olumlu katkısı bulunan temiz enerji yatırımlarının, dünya için önemli ekonomik faydalar sağlamaya devam edeceğini düşünüyorum." değerlendirmesinde bulundu. 
 
Temiz enerji Türkiye için çok önemli 
 
Türkiye’de ise özellikle son dönemde talep gören temiz enerjinin yaygınlaşması için kamu ve özel sektör kuruluşları etkin olarak önlemler almaya başladı. Hatta sektörün en prestijli organizasyonlarından Çevre Teknolojileri, Geri Dönüşüm ve Sıfır Atık Fuarı ENTECH’te, yenilenebilir ve temiz enerji sektörleri için çok özel bir alan hazırlanıyor. Bu alanda temiz enerji sektörünün en son yenilik ve teknolojiler uluslararası profesyoneller ile bir araya getirilerek sektörün gelişmesine katkı sağlanacak.